Pierwszym i często głównym pytaniem, jakie pojawia się przed zakupem domku mobilnego jest: ile to będzie kosztować? Czy stać mnie na poniesienie takiego, a nie innego wydatku, a może warto wziąć kredyt na domek mobilny? Niezależnie od tego, jaki cel przyświeca nam przed chęcią jego zakupu, musimy liczyć się z tym, że nie będzie to niska kwota, porównywalna z zakupem nowego telewizora i w zależności od rodzaju wyposażenia i innych czynników może wynieść od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chcąc rozwiać Wasze wątpliwości, dziś odpowiadamy na pytanie, od czego zależą ceny domków mobilnych?
Dom mobilny, czyli jaki?
Na wstępie warto wyjaśnić, że chociaż dom mobilny w pierwszej chwili kojarzony jest z kamperem bądź też dużą przyczepą kempingową, nią nie jest, aczkolwiek ma z nią wiele wspólnego. Ich szybka realizacja, możliwość dopasowania pod indywidualne potrzeby użytkownika, a także sprzedaż bez konieczności posiadania działki, sprawia, że dla wielu osób wydaje się to być ciekawa opcja. Pod pojęciem dom mobilny kryje się na dobrą sprawę bardzo wiele rozwiązań konstrukcyjnych. Zazwyczaj nazywany jest także domkiem holenderskim, o powierzchni użytkowej, najczęściej od 20-40 m2, acz zdarzają się i większe. Tym, co przede wszystkim wyróżnia ten typ zabudowy, to przede wszystkim specjalna konstrukcja podwoziowo – kołowa, która umożliwia jego łatwiejszy transport z miejsca na miejsce. Jeżeli jednak chcemy, aby był on użytkowany w danym miejscu przez cały rok, musimy pamiętać o wcześniejszym utwardzeniu podłoża, najlepiej poprzez wylewkę betonową. Około 2 – 3 tonowy domek, stojąc na nieutwardzonej działce, po pewnym czasie zacznie osiadać w gruncie, co znacznie utrudni jego ewentualny, późniejszy transport, lub przygotowanie przyłączy. Trzeba jednak mieć na względzie fakt, że pomimo braku trwałego powiązania z gruntem, nadal podlega on prawu budowlanemu. Ile kosztuje dom mobilny i czy faktycznie można go postawić bez pozwolenia?
Od czego zależą ceny domków mobilnych?
Ile kosztuje dom mobilny? To pytanie pojawia się najczęściej, tuż przed rozpoczęciem inwestycji. Jest ono o tyle istotne, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać w takim domku na stałe, przez cały rok. Dlatego też niektórzy kalkulują koszty jego zakupu, czy będą porównywalne z budową domu murowanego? A może będą znacznie wyższe, z uwagi na szybkość realizacji zamówienia? Tutaj jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi, z uwagi na fakt, że ostateczna cena jego zakupu, zależy od bardzo wielu czynników, wśród których wymienia się m.in.:
· metraż domku mobilnego,
· rodzaj zastosowanego ocieplenia, czy jest to domek letniskowy, czy całoroczny,
· stolarka okienna i drzwiowa,
· elektryka,
· kanalizacja,
· rodzaj wyposażenia, czy jest to domek mobilny w stanie surowym, czy też „pod klucz”,
· dodatkowe udogodnienia, np. panele fotowoltaiczne na dachu itp.
Przy zakupie domku mobilnego musimy się także liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi, które należy uwzględnić, przy zamówieniu, są to:
· cena działki,
· koszty związane z dokonaniem przyłączy: wodnych, kanalizacyjnych, elektrycznych,
· przygotowanie gruntu pod domek,
· transport domku mobilnego, tylko niektóre firmy oferują go w cenie zakupu itp.
Ile kosztuje domek mobilny?
Biorąc pod uwagę wyłącznie ceny domków mobilnych, warto zaznaczyć, że kształtują się one zazwyczaj w przedziale od 180 do 250 tys. złotych, za tzw. „domek pod klucz”. Istnieje również możliwość zakupu gotowego, używanego, domku mobilnego, typu holenderskiego. Wówczas jego cena będzie znacznie niższa i będzie wynosić w granicach od 50 do 100 tys. złotych.
Czy warto ponieść taki wydatek? Owszem. Coraz więcej osób decyduje się na zamieszkanie w domkach mobilnych, z uwagi m.in. na fakt, że jest to znacznie tańsze rozwiązanie, aniżeli budowa domu murowanego. W zależności od rodzaju zastosowanego ocieplenia, można w nich mieszkać cały rok, przez wiele długich lat, a nawet do późnej starości. Nowoczesne domki mobilne są nie tylko funkcjonalne, ale też wytrzymałe.